Depilacja laserowa (LHR) - zabieg kosmetyczny, który wykorzystuje skoncentrowane światło (laser) do niszczenia mieszków włosowych, zapobiegając ich wzrostowi w przyszłości.
Selektywna fototermoliza
Światło pulsowane
Laser diodowy Typ lasera stosowanego w usuwaniu włosów, znany ze swojej zdolności do leczenia ciemniejszych kolorów skóry i grubszych typów włosów.
Laser aleksandrytowy Popularny typ lasera, który dobrze sprawdza się na jasniejszych odcieniach skóry i jest skuteczny w przypadku włosów od drobnych do grubych.
Laser Nd:YAG laser o dłuższej długości fali, dzięki czemu jest skuteczny w przypadku ciemniejszych odcieni skóry i głęboko osadzonych mieszków włosowych.
Follikul włosowy: część skóry, w której rosną włosy; lasery wymierzają się w follikul, aby zatrzymać wzrost włosów.
Melanina ️ Pigment we włosach i skórze, który absorbuje światło lasera; im więcej melaniny w włosach, tym skuteczniejsze jest leczenie.
Czas trwania impulsu Długość czasu emitowanego światła laserowego; krótsze impulsy są zazwyczaj stosowane w przypadku cienkszych włosów, natomiast dłuższe impulsy są lepsze w przypadku grubszych włosów.
Intensywne światło pulsowane (IPL) często w porównaniu do usuwania włosów laserowych, IPL wykorzystuje światło o szerokim spektrum zamiast jednej długości fali do usuwania włosów, chociaż jest mniej precyzyjne.
Cykl wzrostu włosów ️ Usunięcie włosów laserowych działa najlepiej, gdy włosy znajdują się w fazie anagenu (fazie wzrostu), gdyż to właśnie wtedy mieszik włosowy aktywnie produkuje włosy.
Stała redukcja włosów. Chociaż usunięcie włosów za pomocą lasera nie gwarantuje w 100% trwałego wyniku, z czasem znacznie zmniejsza odrastanie włosów.
Zniszczanie mieszków włosowych: Proces, w którym laser uszkadza mieszki włosowe, utrudniając ich wzrost w przyszłości.
Chłodzenie skóry Wiele systemów depilacji laserowej wykorzystuje mechanizmy chłodzące (takie jak żel chłodzący lub spray kryogenny) w celu zmniejszenia dyskomfortu i ochrony skóry.
Zarządzanie bólem W trakcie leczenia odczucie może wahać się od lekkiego mrowienia do dyskomfortu, ale często stosowane są kremy znieczulające lub urządzenia chłodzące w celu zminimalizowania bólu.
Ustawienia laserowe: dostosowanie czynników takich jak długość fali, czas trwania pulsu i intensywność energii w zależności od rodzaju skóry, koloru włosów i obszaru leczenia.
Bezpieczeństwo usuwania włosów za pomocą lasera W przypadku wykonywania go przez certyfikowanych specjalistów usuwanie włosów za pomocą lasera jest na ogół bezpieczne, z minimalnymi skutkami ubocznymi, takimi jak zaczerwienienie lub obrzęk.
Dbałość przed rozpoczęciem leczenia Unikanie ekspozycji na działanie słońca i stosowania niektórych leków przed rozpoczęciem leczenia w celu zmniejszenia ryzyka powikłań lub działań niepożądanych.
Dbałość po zabiegu: stosowanie się do wskazówek, takich jak unikanie bezpośredniego promieniowania słonecznego i stosowanie środków uspokajających w celu zapobiegania podrażnieniom lub zmianom pigmentacji.
Wielokrotne sesje Zazwyczaj zaleca się 6 do 8 sesji, aby uzyskać optymalne wyniki, ponieważ włosy rosną w różnych cyklach, a lasery są najbardziej skuteczne w aktywnym wzroście włosów.
Wznowienie wzrostu włosów ️ Po serii zabiegów powstawanie włosów jest zazwyczaj drobniejsze i lżejsze, a w przyszłości włosy mogą w ogóle nie odrastać na obszarach leczonych.